Logo

Mercedes-Benz

Historia

Mercedes-Benz klasy A − samochód osobowy klasy aut miejskich, a od 2012 roku klasy kompaktowej produkowany przez koncern Mercedes-Benz. Pierwszy przednionapędowy samochód osobowy marki Mercedes-Benz. Od 2018 roku produkowana jest czwarta generacja pojazdu.

Mercedes-Benz klasy A pierwszej generacji o kodzie fabrycznym W168 produkowany był w latach 1997 – 2004. Jedną z innowacji wprowadzonych w tym modelu był system absorpcji siły zderzenia czołowego zwany "Sandwich". Podczas czołowej kolizji silnik wraz ze skrzynią wślizgiwał się pod podłogę, zamiast wdzierać się do wnętrza auta przez ścianę grodziową. A-klasa zyskała złą sławę w związku z przeprowadzonym przez szwedzkich dziennikarzy tak zwanym testem łosia. Podczas próby, dnia 21 października 1997 roku, auto przewróciło się na bok. Mercedes początkowo zbagatelizował problem, ale później (11 listopada 1997 roku) podjął decyzję i wycofał wszystkie sprzedane do tego czasu egzemplarze (2600 aut) oraz zawiesił sprzedaż nowych, aż do czasu rozwiązania problemu. Aby wyeliminować ten problem, zastosowano (po raz pierwszy w tym segmencie aut) standardowo system stabilizacji toru jazdy ESP oraz zmodyfikowano zawieszenie. Produkcję wznowiono 26 lutego 1998 roku. Konstrukcja auta pozwoliła na wygospodarowanie dużej ilości miejsca dla pasażerów oraz sporego bagażnika o pojemności 390 l, przy zachowaniu niewielkiej długości. W 2001 roku wprowadzono do sprzedaży wydłużoną wersję klasy A o nazwie "Long". Wersja "Long" oznaczona została symbolem fabrycznym V168.

Czwarta generacja

Mercedes-Benz Klasy A czwartej generacji o fabrycznym kodzie W177 został zaprezentowany w 2018 roku na Geneva Motor Show. Jego design jest oparty na nowym wzornictwie Mercedesa- "predator's face", który został zastosowany w nowym CLS. Wraz z hatchbackiem, linię modelową uzupełnił także przedstawiony w kwietniu 2018 roku 4-drzwiowy sedan. W aucie zastosowano technologię znaną z aut wyższych klas, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekty bezpieczeństwa, a także wygody. W środku (w opcji) umieszczone są dwa 10-calowe ekrany, w podobnej konfiguracji jak w Klasie E oraz Klasie S, nagłośnienie Burmester, czy wentylowane fotele.

Kontakt Facebook Telegram Mercedes-Benz Polska Wikipedia Mercedes-Benz
All rights reserved.
©Arsenii K Since 2019