Logo

Mercedes-Benz

Pierwsza generacja

Mercedes-Benz klasy E I zadebiutował po raz pierwszy w 1993 roku.

Samochód był niczym innym, jak tylko nieznacznie zmodernizowanym modelem 124 znanym pod kodem fabrycznym W124, który pierwsza generacja klasy E zachowała. Samochód zmienił nazwę w ramach porządków w nazewnictwie Mercedesa, pozostając w produkcji jeszcze przez kolejne 4 lata do 1997 roku. Od poprzednika pierwsza generacja Klasy E odróżniała się innym kształtem reflektorów, innym wypełnieniem tylnych lamp i kosmetycznymi zmianami w układzie deski rozdzielczej. Zmiany pojawiły się też w zakresie techniki i jednostek napędowych. Samochód oferowano w 4 wersjach nadwoziowych – sedan, kombi, coupe oraz kabriolet.

Coupe/cabriolet

Równolegle modernizację i nową nazwę zyskały dwumiejscowe odmiany coupe oraz cabriolet. Odróżniały się one bezramkowymi drzwiami, sportową sylwetką i innymi kodami fabrycznymi. Do nazwy „E Coupe” Mercedes powrócił dopiero 12 lat później, w 2009 roku.

Druga generacja

Mercedes-Benz klasy E II został zaprezentowany po raz pierwszy w lipcu 1995 roku.

Samochód zyskał kod fabryczny W210 dla wersji sedan i S210 dla odmiany kombi. Podczas projektowania modelu wykorzystano około 30 innowacji technologicznych, co między innymi pozwoliło uzyskać współczynnik oporu równy 0,27. Auto w stosunku do poprzednika urosło o 50 mm na długość i, nieznacznie, na szerokość o ok. 10 mm. Model W210 można było zamówić w trzech liniach stylistycznych: Classic, Elegance oraz Avantgarde (co było nowością w stosunku do W124, ale pomysł ten narodził się już w 1993 roku w klasie C). Każda z wersji mogła występować z każdym z dostępnych silników, również do każdej z 3 linii stylistycznych klient mógł wybrać bogate, dodatkowe wyposażenie. Dla tych, którzy przywiązywali szczególną uwagę do sportowego wizerunku auta możliwe było zamówienie modyfikacji pojazdu przez firmę AMG – dotyczyło to zarówno tylko modyfikacji stylistycznych jak i całego auta. Odpowiednikiem coupe oraz kabrioletu tego modelu był model W208.

Ceny auta zaczynały się od 50 tysięcy DM do prawie 150 tys DM za wersje AMG. Łącznie do końca produkcji w 2002 roku wyprodukowano 1 374 199 sedanów i 279 238 modeli kombi.

Na początku roku 1997, E-klasa doczekała się pierwszych modyfikacji. Zniknęły przestarzałe rzędowe silniki 6-cylindrowe E280 i E320 na rzecz nowych – mocniejszych, ekonomiczniejszych i bardziej ekologicznych. Także silnik E230 doczekał się swojego następcy, sześciocylindrowego E240. Oprócz silników benzynowych, Mercedes zaprezentował nowego Diesla: E 300 Turbodiesel znanego z klasy S (W140). W tamtym czasie było to najszybsze osobowe auto klasy średniej z silnikiem Diesla. Nowe silniki to także rozwój napędu w W210: 4Matic i nowe automatyczne skrzynie. Mimo przejęcia nazwy po poprzedniku, nowy 4Matic był inny. To permanentny napęd na cztery koła, z trzema otwartymi dyferencjałami, sprzęgnięte z seryjnie montowanym ESP. Napęd był rozłożony 35%-65% (przód-tył) na stałe. Takie połączenie pozwoliło na uzyskaniu wysokiej bezawaryjności przy stosunkowo dobrych osiągach trakcyjnych. Każde auto można było zamówić z nową, elektroniczną skrzynią automatyczną o 5-przełożeniach. Stanowiło to standard dla silników powyżej trzech litrów i wszystkich wersji 4Matic. Przy okazji modyfikacji napędu, zmieniono także elektronikę: rozbudowana szyna CAN rozsiana po całym aucie, nowe zegary z wyświetlaczem wielofunkcyjnym i systemem ASSYST oraz kluczyk elektroniczny. W połowie 1997 roku wycofany został z produkcji E420 na rzecz E430 – oparty na technologii silników V6. Z tego miejsca AMG zmodyfikowało swoją ofertę: nowe E55 AMG dysponowało mocą 354 KM, które było oparte na nowym V8. Wersję E430 można było zamówić w wersji 4Matic.

Zmodyfikowano również ofertę na eksport. Klienci z krajów: Grecja, Portugalia i Włochy mogli zamówić E-klasę z silnikiem E250 Turbodiesel oraz E200 Kompressor.

Gama odbiorców była tak szeroka, że dla klientów wymagających większej ochrony produkowano wersje opancerzone B4 (Guard) - ochrona przed bronią strzelecką. Modelem W210 poruszali się wszyscy od wysokich ranga dygnitarzy po taksówkarzy. Dla tych najbardziej oszczędnych do wyboru była opcja z silnikiem przystosowanym na ester metylowy oleju roślinnego (biopaliwo), w którym zastosowano w nim dodatkowy podgrzewacz paliwa. Nowością było to, że wersje specjalnie nie były produkowane bezpośrednio przez Mercedesa. Daimler dostarczał jedynie samochód przygotowany pod modyfikację dla firm, które się tym zajmowały. Najczęściej były to T-modell lub T-modell z przedłużonym rozstawem osi. Na ich bazie wyprodukowano karetki, wersje watykańskie, karawany czy kilkuosobowe limuzyny na bazie modelu sedan. Producentami tych wersji byli m.in. Binz z miejscowości Lorch, Miesen z Bonn, Pollman z Bremen czy Visser z Leeuwarden w Holandii. W lipcu 1999 nastąpił face lifting W210. Zaoferowano 1800 różnych udoskonaleń, począwszy od nowej gamy 5- i 6-cylindrowych silników CDI, kończąc na bogatszym wyposażeniu standardowym: wielofunkcyjna kierownica wraz z nowymi zegarami, pół-elektryczne fotele, ESP, kurtyny powietrzne. Zmiany dotknęły również karoserię: smuklejsza maska, zderzaki i błotniki zostały bardziej zintegrowane, w lusterkach pojawiły się kierunkowskazy. Wszystko miało na celu upodobnić E-klasę do istniejącej już rok na rynku nowej klasy S - W220 - i nadchodzącej klasy C – W203.

Kontrowersje

Samochody podatne są na korozję nadwozia - pojawia się ona na rantach nadkoli, drzwi, progach oraz tylnej klapie. Stosunkowo często zdarzają się usterki instalacji elektrycznej. Do typowych usterek można też zaliczyć korozję metalowych przewodów chłodnicy oleju automatycznej skrzyni biegów (gdy przerdzewieją skrzynia traci olej). Użytkownicy skarżą się też na nieszczelne bagażniki.

Linie stylizacyjne

Classic – linia klasyczna, przeznaczona dla kierowców dla których tradycyjne aspekty, takie jak: bezpieczeństwo, trwałość, komfort i techniczna doskonałość, są ważniejsze przy wyborze samochodu od modnych akcentów. Wersja Classic jest zdecydowanie bardziej tradycjonalistyczna, ale zapewnia dokładnie te same innowacje techniczne jak pozostałe dwie wersje modelowe. Wnętrze zostało wykończone w szlachetnym drewnie topoli. Ta linia podkreśla wysokowartościowy, klasyczny i spokojny charakter tej linii.

Elegance – skierowane dla osób, dla których auto musi być nad wyraz eleganckie. W stosunku do wersji Classic podkreślają to chromowane aplikacje (listwy zderzaków i boczne, górna część klamek) i tarczom kół z lekkiego stopu - wytworne, eleganckie wrażenie. Wnętrze wykończone jest w drewnie orzechowym. Kierownica i mieszek obszywany skórą w standardzie.

Avantgarde – w stosunku do poprzednich linii, stawia na sportowe aspiracje auta. Dzięki obniżonemu i utwardzonemu zawieszeniu z 16-calowymi, 5-otworowymi alufelgami i reflektorom ksenonowym (nie dla wszystkich rynków) pojazd staje się bardziej dynamiczny, nowoczesny. Wnętrze wykończono w drewnie z klonu, a kierownicę i mieszek standardowo (jak w Elegance) obszyto skórą. Charakterystycznym dodatkiem są atermiczne, niebieskie szyby, grill z pięcioma poziomymi chromowanymi paskami, klamki z chromem i listwy boczne w kolorze nadwozia i z chromem.

Wyposażenie

Każdą z trzech wersji wyposażono w cztery elektryczne szyby, elektroniczny immobilizer, centralny zamek z kluczem na fale podczerwone, filtry przeciwpyłkowe czy trzecie światło stop zainstalowane w tylnej półce. W zakresie bezpieczeństwa E-klasa była maksymalnie wyposażona: poduszki powietrzne, system ABS i oczywiście pirotechniczne napinacze pasów; w opcji ETS. Z czasem pojawił się system wspomagający hamowanie BAS oraz poprawiona elektronika kontrolująca jazdę: ASR oraz ESP – dla najmocniejszych modeli w standardzie. Zoptymalizowana karoseria z dużymi strefami kontrolowanymi zgniotu pozwoliła zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pasażerom. Wprowadzenie technologicznych nowości pozwoliło zwiększyć także komfort podróżowania. Możliwe było doposażenie pojazdu w czujnik deszczu, system ułatwiający parkowanie PTS, a klimatyzacja automatyczna Thermatic posiada czujnik jakości powietrza oraz pełne dwustrefowe sterowanie. Można dodać ze lista wyposażenia dodatkowego jest długa (zawiera kilkaset wariantów) a wszystko zależało od preferencji i zasobności portfela kupującego.

Trzecia generacja

Mercedes-Benz klasy E III został zaprezentowany po raz pierwszy w 2002 roku.

Samochód otrzymał kod fabryczny W211 dla wersji sedan i S211 dla wersji kombi. W przeciwieństwie do poprzednika, trzecia generacja Klasy E zyskała bardziej obłe kształty i większe, dwuczęściowe tylne lampy. Z przodu z kolei po raz drugi i zarazem przedostatni w dziejach tego modelu pojawiły się charakterystyczne, podwójne reflektory. W 2006 roku Klasa E III została poddana drobnej modernizacji stylistycznej. W jej ramach zmieniono kształt przedniego zderzaka, przemodelowano kształt atrapy chłodnicy oraz zmieniono wypełnienie tylnych lamp w wersji sedan, w wersji kombi zaś zrezygnowano z tylnych lamp w technologii LED. Nieco wcześniej (w czerwcu 2004 roku) została zmieniona gama oferowanych silników. Ponadto, zmodyfikowano także listę dostępnych wersji wyposażenia i materiałów użytych do wykończenia wnętrza. Podobnie jak poprzednik, Klasa E spod znaku W211 oferowana była tylko w dwóch wersjach nadwoziowych - jako sedan i kombi.

Czwarta generacja

Mercedes-Benz klasy E IV zadebiutował po raz pierwszy w 2009 roku.

Samochód otrzymał kod fabryczny W212 dla wersji sedan oraz S212 dla wersji kombi. Czwarta generacji Klasy E była zarazem najbardziej zaawansowanym technicznie modelem w historii marki w momencie premiery. Sprzedaż w Polsce ruszyła w maju 2009. W lipcu dołączyła odmiana coupé oparta na płycie podłogowej Klasy C (model W204), a we wrześniu - kombi. W listopadzie 2011 klasa E doczekała się tzw. małego liftingu, zmieniono światła dzienne LED, wyświetlacz zegara na kolorowy, całkowicie zrezygnowano z pięciobiegowych przekładni automatycznych, zastępując je skrzynią 7G PLUS. Po kolejnym miesiącu przeniesiono drążek zmiany biegów i umieszczono przy kierownicy (wzorem Mercedesa S i CL), zmieniono również kierownicę na trójramienną, wyposażoną dodatkowo w manetki do zmiany biegów. W grudniu 2012 roku Mercedes-Benz zaprezentował czwartą generację Klasy E po największej modernizacji w historii modelu. W jej ramach całkowicie zmieniono wygląd przodu, wypełnienie tylnych lamp i przedni kokpit. Największą zmianą okazały się przednie reflektory, które po raz pierwszy od czasu premiery drugiej generacji w 1995 roku przestały być dwuczęściowe i przyjęły zamiast tego zintegrowany, owalnopodobny kształt ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej w technologii LED. We wnętrzu pojawiło się nowe koło kierownicy, zmodernizowany kokpit, nowe elementy wyposażenia i nowe materiały wykończeniowe.

Coupe/cabriolet

W 2009 roku Mercedes powrócił do używania nazwy E Coupe po 12 latach przerwy z powodu porządków w nazewnictwie. Wersja Coupe i Cabriolet zyskała inaczej stylizowane nadwozie, przemodelowane reflektory i inną, bardziej sportową sylwetkę nadwozia. Model oparto na bazie mniejszej Klasy C.

Silniki

Benzynowe:
Nowa E-klasa będzie miała w ofercie 4-, 6- i 8-cylindrowe silniki. Najsłabsza jednostka benzynowa (E 200) ma 184 KM i 270 Nm momentu obrotowego. Kolejna w ofercie jest E 250 - 204 konie mechaniczne i 310 Nm. Wyżej plasuje się E 350 CGI - 292 konie mechaniczne i 365 Nm oraz E 500 - 387 koni mechanicznych i 530 Nm. Na szczycie oferty znajduje się wersja E 63 AMG z silnikiem o mocy 557 KM.

Wysokoprężne:
E 200 CDI ma 136 koni mechanicznych i 360 Nm momentu obrotowego. E 220 CDI osiąga moc 170 koni mechanicznych i maksymalny moment 400 Nm. E 250 CDI generuje 204 konie mocy i 500 Nm. Najmocniejszym dieslem jest 3-litrowy E 350 CDI o mocy 231 koni mechanicznych i momencie o wartości nawet 540 Nm.

CNG:
Pod koniec 2010 roku Mercedes-Benz oficjalnie przedstawił na swojej stronie internetowej model klasy E z fabryczną instalacją zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG). Samochód został oznaczony przez producenta jako E 200 NGT (skrót od Natural Gas Technology). Silnik generuje 163 konie mocy i 240 Nm. W maju 2011 roku Mercedes E 200 NGT otrzymał prestiżowy tytuł ekologicznej taksówki roku.

Elektryczna:
W 2011 roku Mercedes-Benz W212 doczekał się także wersji elektrycznej Brabus High Performance 4WD Full Electric, która napędzana jest przez cztery, montowane w kołach silniki elektryczne o łącznej mocy 435 KM, rozwijające 320 Nm momentu obrotowego. Auto z takim napędem przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,9 s. Firma Brabus nie wyklucza wyprodukowania limitowanej serii Brabus High Performance 4WD Full Electric.

Piąta generacja

Mercedes-Benz klasy E V zadebiutował po raz pierwszy w 2016 roku.

Wersja sedan otrzymała kod fabryczny W213, odmiana kombi S213, a podwyższona All Terrain V213. Nowa E klasa została zaprezentowana w styczniu 2016 roku na Detroit Auto Show. Stylistycznie nawiązuje on w dużym stopniu do droższego modelu W222. Rozpoczęcie sprzedaży miało miejsce wiosną 2016 roku. Według Mercedesa cały proces opracowania auta zajął ponad 48 miesięcy. W tym czasie zostało wyprodukowane 1200 prototypów które przejechały ponad 12 milionów kilometrów w najcięższych warunkach pogodowych, poczynając od temperatur poniżej zera i w śniegu, aż po najgorętsze pustynie świata. Prototypy samochodu przeszły przez ponad 10 tysięcy testów autonomicznego hamowania oraz 5 tysięcy zmian pasa ruchu bez udziału kierowcy. Nad nową E klasą pracowało zaś ponad 1200 inżynierów z całego świata.

Coupe/cabriolet

Trzecia odsłona sportowego wariantu Klasy E ujrzała światło dzienne w 2017 roku. Podobnie jak poprzednik, zyskała odmienną, bardziej sportową sylwetkę nadwozia i zupełnie inaczej stylizowany tył. Ofertę podobnie wzbogaciła wersja cabriolet z miękkim, składanym dachem.

Modernizacja

W 2020 roku zostanie zaprezentowana piąta generacja Klasy E po gruntownej modernizacji. Jej zakres będzie podobnie rozległy, co w przypadku poprzednika, który również przeszedł równie duże zmiany w 2012 roku. Samochód otrzyma zmodyfikowany kształt reflektorów, inny przedni zderzak, zmieniony kształt atrapy chłodnicy i przemodelowany kokpit. Najwięcej zmieni się z tyłu – jednoczęściowe lampy zastąpią węższe, dwuczęściowe zachodzące na klapę bagażnika (w przypadku wersji sedan).

Funkcje specjalne

Zaawansowane funkcje modelu W213 zostały przedstawione na prezentacji technologicznej w lipcu 2015. Nadchodząca E klasa ma być nowym krokiem Mercedesa w kierunku autonomicznej jazdy. Przyczynić ma się do tego dziewięć całkowicie nowych systemów wspomagających kierowcę. Samochód będzie również posiadał wiele funkcji będących już zaadoptowanych w najnowszej S klasie W222 lecz zgodnie z obietnicami Mercedesa ma je przenieść na całkowicie nowy poziom. Wiele czujników, kamer i radarów ma pozwolić na pół-autonomiczną jazdę. Nowoczesny autopilot (nazywany Intelligent Drive) pozwala nowej E klasie pokonywać zakręty, zachowując jednocześnie bezpieczną odległość od wolniejszych pojazdów poruszających się z przodu pojazdu aż do maksymalnej prędkości 210 km/h (130 mph). W przypadku gdy komputer wykryje zagrożenie wymagające natychmiastowej reakcji kierowcy, system użyje ostrzeżenia dźwiękowego oraz świetlnego na przedniej szybie, wyświetlając ostrzeżenie o wymaganym niezwłocznym przejęciu kontroli nad pojazdem.

Systemy bezpieczeństwa

Samochód aktywnie skanuje całe otoczenie wokół pojazdu w poszukiwaniu innych pojazdów, pieszych, odczytuje również linie na drodze, oraz znaki drogowe i podejmuje niezbędne decyzje w zależności od określonej sytuacji. Jest w stanie również samodzielnie dostosowywać prędkość w zależności od pojawiających się znaków drogowych. Asystent aktywnego hamowania będzie ostrzegał i zapobiegał potencjalnym kolizjom. System ten w nowej E klasie jest zdolny do wyświetlania świetlnych (pisemnych) ostrzeżeń o potencjalnym niebezpieczeństwie, jak też automatycznego hamowania w przypadku stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia. System ten jest również zdolny do wykrywania i analizowania ruchu drogowego oraz zapobiegania niebezpiecznym manewrom zarówno ze strony innych kierowców, jak i pieszych. Gdy wykryje zagrożenie będzie próbował je ominąć i uniknąć wypadku.

System wzajemnej komunikacji w który jest wyposażony komputer pokładowy, umożliwia porozumiewanie się samochodu z innymi autami wyposażonymi w podobne funkcje i wzajemne ostrzeganie się o niebezpieczeństwach na drodze. W przypadku gdy zostanie stwierdzona nieunikniona kolizja boczna, komputer automatycznie wyrzuci boczne poduszki powietrzne by oddzielić pasażerów od strefy bezpośredniego uderzenia w pojazd. Specjalna aplikacja na telefony komórkowe (smartfony) umożliwi zdalne parkowania auta, otwieranie i zamykanie drzwi oraz uruchamianie i wyłączanie silnika.

Silniki

Benzynowe: Nowa E-klasa będzie miała w ofercie 4-, 6- i 8-cylindrowe silniki. Najsłabsza jednostka benzynowa (E 200) ma 184 KM i 300 Nm momentu obrotowego. Kolejna w ofercie jest E350e – 211 koni mechanicznych i 350 Nm. Wyżej plasuje się E43 AMG – 401 koni mechanicznych i 521 Nm i E63 AMG mający 571 koni mechanicznych i 750 Nm. Na szczycie oferty znajduje się wersja E63 AMG S z silnikiem o mocy 612 KM i 850 Nm momentu obrotowego.

Wysokoprężne: E220d ma moc 194 koni mechanicznych i 400 Nm momentu obrotowego. E350d osiąga moc 258 koni mechanicznych i maksymalny moment obrotowy 620 Nm.

Kontakt Facebook Telegram Mercedes-Benz Polska Wikipedia Mercedes-Benz
All rights reserved.
©Arsenii K Since 2019