Logo

Mercedes-Benz

Pierwsza generacja

Mercedes-Benz GLA I został zaprezentowany po raz pierwszy podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2013 roku.

To pierwszy kompaktowy crossover Mercedesa i zarazem najmniejszy taki model w gamie. Auto zostało zbudowane na płycie podłogowej klasy A zwanej MFA i oznaczone fabrycznym kodem X156. W roku 2015 Mercedes GLA był najchętniej wybieranym przez polskich kierowców SUV-em Mercedesa oraz drugim najchętniej kupowanym modelem Mercedesa w Polsce. Oficjalna sprzedaż w Polsce rozpoczęła się w grudniu 2013 roku, przy czym pierwsze samochody mają trafić do klientów w marcu 2014 roku. Ceny GLA zaczynają się od 114 500 zł. Zapowiedziano, że we wrześniu 2014 roku pojawi się nowa wersja bazowa (GLA 180), która będzie kosztować 109 900 zł. W styczniu 2014 roku podczas targów motoryzacyjnych w Detroit zaprezentowano Mercedesa GLA 45 AMG. Model ten jest napędzany benzynowym silnikiem o pojemności 2.0, który dzięki doładowaniu dysponuje mocą 381 KM i momentem obrotowym 450 Nm. Auto trafi do sprzedaży w czerwcu. Pojazd od cywilnej wersji wyróżnia się 19-calowymi alufelgami (opcjonalnie 20-cali), szerokimi wlotami powietrza, dodatkowym ospojlerowaniem w kolorze tytanowym oraz tylnym dyfuzorem z dwiema końcówkami układu wydechowego, sportowymi fotelami, czerwonymi pasami bezpieczeństwa.

Silniki

Benzynowe:

Diesla:

Wyposażenie

Wszystkie wersje są standardowo wyposażone w funkcję ECO start/stop. Opcjonalnie model będzie wyposażony w napęd 4Matic (elektrohydraulicznie sterowane sprzęgło wielotarczowe). Wersje 4Matic wyposażone są w układ kontroli prędkości zjazdu i off-roadowy tryb pracy skrzyni biegów, dostosowany do jazdy w lekkim terenie. Przednie zawieszenie GLA wykorzystuje kolumny MacPhersona, a tylne - konstrukcję wielowahaczową. Z okazji wprowadzenia do sprzedaży Mercedes przygotował specjalną limitowaną edycję tego modelu o nazwie Edition 1. Auto otrzymało dodatkowe wyposażenie m.in. relingi, felgi AMG oraz światła biksenonowe.

Druga generacja

Mercedes-Benz GLA II został zaprezentowany po raz pierwszy w 2019 roku.

Oficjalna prezentacja GLA II odbyła się 11 grudnia 2019 roku. Drugie wcielenie najmniejszego podwyższanego samochodu w gamie Mercedesa przyjęło nową formułę. Tym razem samochód nie ma już koncepcji podwyższonego hatchbacka, lecz zyskał bardziej indywidualny charakter na tle pokrewnej Klasy A. Sylwetka stała się masywniejsza, bardziej kanciasta i bliższa proporcjom konkurencyjnych modeli takich marek, jak Volvo czy Audi. GLA drugiej generacji jest przez to większe i przestronniejsze szczególnie dla pasażerów tylnej kanapy. Pod maskę trafiły zarówno silniki benzynowe, jak i wysokoprężne. Początek sprzedaży Mercedes zaplanował na pierwszy kwartał 2020 roku.

Kontakt Facebook Telegram Mercedes-Benz Polska Wikipedia Mercedes-Benz
All rights reserved.
©Arsenii K Since 2019