Logo

Mercedes-Benz

Historia i opis modelu

Pierwsze zdjęcia i informacje na temat modelu przedstawiono w połowie czerwca 2015 roku. Choć nazwa GLC została zastosowana po raz pierwszy, to samochód był kontynuacją koncepcji SUV-a klasy średniej, jaką reprezentował poprzednik – GLK. Korekty pod tym względem dokonano z racji porządków w nazewnictwie. W stosunku do dotychczasowego modelu, GLC jest dłuższe, szersze i zarazem niższe. Sylwetka stała się bardziej obła, nawiązując do nowego wcielenia pokrewnego modelu klasy C. Auto oznaczono kodem fabrycznym X253. Produkcja GLC ruszyła w drugiej połowie 2015 roku w zakładach Mercedesa Bremie. Z racji dużego popytu i chęci bardziej proporcjonalnego rozłożenia mocy produkcyjnych, produkcją GLC na rynek europejski dodatkowo od lutego 2017 roku zajmuje się też fabryka w Uusikaupunki w Finlandii. W marcu 2019 roku przedstawiono model po gruntownym faceliftingu. Unowocześniono stylistykę, silniki oraz wyposażenie. Zmieniono m.in. przednie reflektory ze zintegrowanymi światłami do jazdy dziennej w technologii LED, zderzaki oraz zamontowano większy grill. Z tyłu pojawiły się nowe wkłady lamp z charakterystycznymi, prostokątnymi diodami LED. W środku pojawił się większy ekran do systemu multimedialno-rozrywkowego, a także nowe koło kierownicy. Zmodernizowaną wersję przedstawiono podczas Geneva Motor Show 2019.

Silniki

W kwestii jednostek napędowych, można wybierać między 2-litrowymi 4-cylindrowym turbodoładowanymi silnikami benzynowymi i 2,2-litrowymi 4-cylindrowymi silnikami wysokoprężnymi z turbodoładowaniem. Dostępne są one w różnych stopniach mocy połączonych z 9-biegową (lub 7-stopniową dla hybrydy 350e) automatyczną skrzynią biegów G-Tronic. Napęd na wszystkie koła 4MATIC jest standardem w wybranych rynkach.

GLC Coupe

W marcu 2016 roku miała miejsce premiera modelu GLC Coupe o kodzie fabrycznym C253. Samochód powstał w ramach rozbudowy oferty SUV-ów Mercedesa o warianty popularnych modeli w stylu tzw. SUV-ów Coupe. Analogicznie do większego GLE Coupe, samochód zyskał ścięty tył o obłym kształcie. Charakterystycznym elementem są wąskie, podłużne lampy nawiązujące kształtem do klasycznych coupe marki. W stosunku do zwykłego GLC, GLC Coupe zyskało bardziej sportowo zestrojone zawieszenie i układ kierowniczy. Światowa premiera modelu odbyła się na New York Auto Show 2016.

Kontakt Facebook Telegram Mercedes-Benz Polska Wikipedia Mercedes-Benz
All rights reserved.
©Arsenii K Since 2019